5 نکته کلیدی خرید کانتینر مناسب برای ساختن یک خانه کانتینری

5 نکته کلیدی خرید کانتینر مناسب برای ساختن یک خانه کانتینریReviewed by منصور عبدلی on Sep 8Rating: 1.5برای خرید کانتینر چه نکاتی را باید در نظر بگیریمدر این مقاله اصلی ترین نکاتی که برای خرید کانتینر اشاره شده است. اگر شما هم قصد ساخت خانه کانتینری یا ویلای کانتینری دارید، حتما این مقاله را مطالعه کنید.
یکی از مراکز خرید کانتینر در تهران
یکی از مراکز خرید کانتینر در تهران

خرید کانتینر از نظر من یکی از سخت ترین و متفاوت ترین مراحل ساخت خانه کانتینری هست. خرید کانتینر و انتخاب بهترین کانتینر متناسب با ایده ساختی که در ذهن دارید باید در اولین قدم فرایند ساخت انجام بشه. حتی با توجه به محدودیت های خرید کانتینر در ایران ، این احتمال وجود داره که طرح خودتون را با توجه به کانتینرهای موجود و در دسترس تغییر بدید. به همین خاطر در این مقاله نکات مهمی که شاید کمتر به ذهن شما برسه را برای خرید کانتینر توضیح خواهم داد.

 

از کجا کانتینر بخریم؟

این سوال را با فرض اینکه شما در تهران و حومه آن زندگی می کنید و پروژه خودتون رو همان اطراف اجرا می کنید جواب میدم. گرچه برای کسانی که فاصله خیلی زیاد از تهران دارند و امکان خرید کانتینر از تهران یا تقبل هزینه بالای حمل کانتینر رو ندارند هم گزینه های مناسبی قابل پیشنهاد هست.

بهترین محل برای خرید کانتینر در تهران یا بهتر بگویم بورس خرید و فروش کانتینر در منتها الیه جنوب غربی تهران و مجاورت بزرگراه آزادگان هست. حدفاصل تقاطع بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج) تا قبل از بزرگراه آیت الله سعیدی و مسافتی تقریبا به طول 10 کیلومتر. در مسیر کندروی این قسمت از بزرگراه تعداد زیادی فروشگاه بزرگ و کوچک هستند که در اونها به راحتی میتونید انواع کانتینر و کانکس رو از نزدیک نگاه کنید و مناسب ترین گزینه رو انتخاب کنید.

دپوی کانتینر در یکی از مراکز خرید کانتینر در تهران
دپوی کانتینر در یکی از مراکز خرید کانتینر در تهران

خرید کانتینر به صورت آنلاین؟

در واقع هنوز فروشگاه آنلاین یا پلتفرم تخصصی برای فروش کانتینر راه اندازی نشده. ولی سایت های فروش محصولات دست دوم مانند دیوار و شیپور همیشه پر هست از آگهی های خرید و فروش کانتینر. شاید قبل از مراجعه حضوری برای خرید کانتینر بهتر باشه جستجویی در آگهی های روز این وب سایت ها بکنید تا درباره قیمت سایر جزئیات کانتینرهای موجود اطلاعات کسب کنید.

اگر قصد دارید بدونید همین الان چه کانتینرهایی برای فروش وجود داره به این لینک ها سری بزنید:

چه نکاتی را برای خرید کانتینر در نظر بگیریم؟

خرید کانتینر به مانند تصمیم برای انتخاب هر محصول یا کالایی میتونه یک فرایند پیچیده و حساس باشد. به ویژه که به احتمال زیاد شما به عنوان کسی که برای بار اول قصد ساخت خانه یا ویلا با کانتینر دارید، اطلاعات تخصصی زیادی درباره کانتینر ندارید و این باعث پیچیدگی بیشتر تصمیم گیری شما خواهد شد. با این حال من در این بخش سعی می کنم چند معیار اصلی برای خرید کانتینر رو اشاره کنم که با دانستنشون بتونید تصمیم بهتری بگیرید.

در حال چک کردن فضای داخلی قبل از خرید کانتینر
در حال چک کردن فضای داخلی قبل از خرید کانتینر

اصلی ترین معیارها برای خرید کانتینر شامل موارد زیر هستند:

اصالت کانیتنر

اگر بخوام خیلی ساده توضیح بدم باید بگم که کانتینر هم مانند خودرو دارای اوراق هویتی هست که به وسیله او در سراسر دنیا قابل رهگیری هست. همینطور به دلیل استفاده از کانتینر در امور صادرات و واردات، برای هر کانتینر برگ سبز و اسناد گمرکی هم صادر میشه. پس اولین مرحله در انتخاب یک کانتینر مناسب ، تایید اصالت اون است. بر روی در هر کانتینر می توانید صفحه فلزی با نوشته های برجسته رو پیدا کنید که همه اطلاعات کانتینر از قبیل کارخانه سازنده، مدل ساخت، ظرفیت و … در اون اشاره شده. این شناسنامه فلزی حتما باید واضح و خوانا و متعلق به همین کانتینر باشه.

نکته مهم در این باره که روی اکثر کانتینرها شماره و کدهایی با رنگ یا برچسب درج شده است که فقط نشان دهنده اطلاعات مربوط به کانتینر است و به هیچ عنوان قابل استناد نیست. در تصویر بعدی نمونه اطلاعات درج شده بر روی کانتینر رو مشاهده می کنید.

اطلاعات ثبت شده روی در کانتینر
اطلاعات ثبت شده روی در کانتینر

سلامت فیزیکی کانتینر

برای ساخت خانه و ویلای کانتینری کاملا منطقی است که شما به دنبال کانتینرهای قدیمی و در واقع خارج از رده برای امور بازرگانی باشید. این کار باعث ارزان شدن تا 30 درصد قیمت تمام شده برای شما خواهد بود. در نتیجه انتظار این رو داشته باشید که کانتینرهای شما سن بالایی داشته باشند و حتی در بخش هایی دچار فرسودگی شده باشند.

در هنگام خرید کانتینر به دقت دنبال زنگ زدگی و پوسیدگی احتمالی کانتینر باشید. پوسیدگی های کوچک رو میشه در فرایند ساخت خانه کانتینری مرمت کرد. ولی کانتینری که دارای پوسیدگی های اساسی باشه به هیچ عنوان گزینه مناسب برای خرید نخواهند بود.

مشکل دیگری که اکثر کانتینرهای موجود در بازار دارند، برش خوردن اونهاست. احتمالا مالک قبلی کانتینر برای استفاده خاص خود بخشی از کانتینر رو برش داده است و هنگام فروش آن قسمت را مجددا با همان ورق یا ورقی متفاوت جوش داده است. این نوع برش یا سوراخ های روی کانتینر آنها راپو در مقابل فرسودگی بسیار آسیپ پذیر میکنه. در نتیجه برای خرید کانتینر چنین کانتینرهایی توصیه نمی شود. مخصوصا کانتینرهایی که از سقف برش خورده باشند.

فرسودگی در بدنه که باید هنگام خرید کانتینر به آن توجه کرد
فرسودگی در بدنه که باید هنگام خرید کانتینر به اون توجه کرد

آب بندی بودن کانتینر

آب بندی بودن کانتینر به این معناست که در زمان بسته بودن درهای کانتینر و در شرایط عادی امکان ورود باد، گرد و غبار و مخصوصا بارش باران به داخل کانتینر وجود نداشته باشد. نکته ای که در کانتینرهای صفر به خوبی رعایت شده است. ولی به مرور زمان صدماتی که به کانتینر وارد میشه باعث از دست دادن آب بندی اونها خواهد شد.

برای اطمینان از آب بندی بودن کانتینر چند روش رو به شما پیشنهاد می کنم:

  • اگر قصد خرید کانتینر در روز آفتابی و فضای باز دارید، به داخل کانتینر برید و از کسی بخواهید تا در را پشت سر شما کاملا ببندد. شما باید در داخل کانتینر با تاریکی مطلق روبرو شوید و کوچکترین ذره نوری نشان دهنده آب بندی نبودن کانتینر است.
  • اگر در روز بارانی قصد خرید کانتینر دارید یا در نزدیکی شما شلنگ آب وجود داره، به داخل کانتینر برید و یک نفر شلنگ آب را به روی کانتینر و اطراف اون بگیره. با این کار کماکان هیچ رطوبتی نباید وارد کانتینر بشه تا از آب بندی بودن اون مطمئن بشید.
با بسته شدن در کانتینر هیچ نوری نباید دیده شود
با بسته شدن در کانتینر هیچ نوری نباید دیده شود

رنگ کانتینر

در ابتدا شاید این نکته کمی فانتزی به نظر برسه؛ ولی رنگ کانتینر و کیفیت اوندر مراحل بعدی بسیار به شما کمک خواهد بود. اولین وظیفه رنگ کانتینر حفاظت اون از خوردگی و فرسایش هست؛ پس حتما این نکته را در نظر بگیرید. اگر کانتینر شما قرار است در منطقه ای گرم یا با تابش بالای آفتاب قرار بگیره حتما سعی کنید از رنگ های روشن استفاده کنید تا جذب تابش آفتاب رو به حداقل برسونید و کار خودتون رو برای عایق بندی کانتینر در مراحل بعدی راحت تر کنید. در نهایت این نکته رو به شما گوشزد کنم که اگر به هر دلیلی قصد رنگ کردن کانتینر خودتون رو دارید، مطمئن باشید که با امکانات موجود هیچ وقت نمی تونید نتیجه ای به کیفیت رنگ اصلی کانتینر داشته باشید. در نتیجه قدر رنگ سالم کانتینر خودتون رو بدونید.

انتخاب کانتینر رنگ متناسب با طراحی
انتخاب کانتینر رنگ متناسب با طراحی
رنگ کردن بخشی از کانتینر برای جلوگیری از پوسیدگی
رنگ کردن بخشی از کانتینر برای جلوگیری از پوسیدگی

امیدوارم این نکات به شما برای خرید کانتینر کمک کرده باشه. در مقاله بعدی میخوام درباره حمل و نقل و جابجایی کانتینر با شما صحبت بکنم. درباره نکاتی  که به هیچ عنوان فکر نمی کنید که در فرایند ساخت کانتینر اینقدر تاثیرگذار باشند.

ارادتمند

منصور عبدلی

پروژه در ایران

تابستان 1399

۳ نظر درباره “5 نکته کلیدی خرید کانتینر مناسب برای ساختن یک خانه کانتینری

  1. سلام
    خیلی عالی است. من قصد داشتم در یکی از دهات اطراف با کانتینر خانه ویلایی بسازم. این مطلب خیلی به من کمک می کند. متشکرم

دیدگاه‌تان را بنویسید: